Czym grozi utrata zęba?
« Przejdź do bloga

Implanty, protetyka, chirurgia szczękowa i RTG pantomograficzne pomagają uniknąć utraty zębów!

implanty łódź, stomatolog łódź, chirurg szczękowy łódź, endodonta łódź, periodontolog łódź, ortodonta łódź, klinika stomatologiczna, RTG pantomograficzne, RTG zęba, mosty protetyczne, protetyk łódź'�&#

Implanty to najlepszy sposób uzupełniania ubytków. Dla pełnej opieki powstał zespół: stomatolog, endodonta, chirurg szczękowy, periodontolog i ortodonta. Na miejscu wykonasz RTG pantomograficzne lub RTG zęba!

Utrata zęba to zawsze duże przeżycie. Dzieci żegnają się z zębami mlecznymi, i jest to naturalny proces. Jednak przedwczesna ich utrata może mieć podobne konsekwencje, a nawet poważniejsze jak u dorosłych (zobacz). Najczęstsze powody przedwczesnej utraty zębów stałych to:

 • zaniedbania higieniczne- pamiętaj o szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, ale także o płynach do higieny jamy ustnej (zobacz atykuł na ten temat)
 • niewłaściwa dieta- dieta bogata w cukry i kwasy niszczy szkliwo i dziąsła
 • strach- unikanie stomatologa zawsze kończy się wizytą z bólem. Nie odkładaj wizyt kontrolnych aby uratować swoje zęby
 • nawyki- palenie, zgrzytanie zębami (bruksizm), używanie zębów do innych czynności niż jedzenie (warto użyć wyobraźni)
 • urazy- sport, wyadki etc.
 • finanse- planowanie twoich wydatków może objąć również leczenie stomatologiczne

Jakie są konsekwencje utraty zęba?

prócz utraty pewności siebie i ukrywania uśmiechu za ręką czy zaciśniętymi wargami są jeszcze dużo poważniejsze konsekwencje:

 • problemy z wymową- zwłaszcza jeśli dotyczy to zębów 1-3
 • unikanie ulubionych pokarmów
 • unikanie ludzi
 • osłabienie pozostałych zębów
 • przesuwanie się i utrata okolicznych zębów
 • sztywność w obrębie mięśni żuchwy
 • u dzieci zaburzenia tworzenia uzębienia stałego i kształtowania się rysów twarzy

Zobacz jakie są konsekwencje utraty zęba.

Implanty i mosty protetyczne co wybrać?

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie tych konsekwencji! Jeśli już straciłeś ząb pamiętaj, że nowoczesna stomatologia umożliwia trwałe i niezwykle estetycze uzupełnienie ubytku. Takie rozwiązania to najczęściej most protetyczny lub implanty zębów.

 • Implanty to najlepsza metoda zapobiegająca utracie kości i osłabieniu rzuchwy lub szczęki w miejscu utraconego zęba (zobacz co to są implanty). Implanty są najbardziej zbliżoną do naturalnych warunków anatomicznych metodą uzupełniania ubytków w uzębieniu i jedną z niewielu, które nie wymagają większej dbałości niż nasze zęby. Jedyną wadą implantów jest ich cena. Wynika ona jednak z kosztownych materiałów (implanty są najczęściej tytanowe) i skomplikowanych procedur chirugicznych. To chirurg szczękowy lubu chirurg stomatolog powinien wszczepiać implanty. daje to pewność najwyższej jakości zabiegu. Implanty pozostają z nami na zawsze.
 • Mosty protetyczne to kolejny sposób na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Jest to również dobra metoda, która pozwala przywrócić komfort życia. Najczęściej wymaga ona oszlifowania sąsiadujących zębów i większej dbałości higienicznej niż implanty. Zobacz jak wszczepia się implanty i wykonuje most protetyczny. Kiedy usunąć zęba a kiedy zastosować leczenie kanałowe? Warto walczyć o zęba. Może się on w przyszłości przydać do osadzenia na nim pracy protetycznej. Ponadto pozwala na utrzyamnie dobrego stanu kości żuchwy czy szczęki.

Czasem jednak konieczny jest chirurg szczękowy lub chirurg stomatolog. Zbyt długie utrzymywanie zęba, którego korzenie są w złym stanie, może grozić poważnymi powikłaniami w postaci ropnia a nawet nawracających infekcji o różnej lokalizacji. To dlatego idąc do szpitala na zabiegi chirurgiczne coraz częściej wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o braku przeciwwskazań stomatologicznych do operacji.

Implanty a mosty protetyczne - zobacz na czym polega różnica

Jak uniknąć utraty zęba?

Zgłoś się na konsultację, nie odwlekaj wizyt u stomatologa. Dobre kliniki stomatologiczne oferują je bezpłatnie. Tylko klinika stomatologiczna zapewni ci kompleksową opiekę zespołu, w którego skład wchodzi stomatolog, endodonta, chirurg szczękowy lub chirurg stomatolog, periodontolog i ortodonta i implantolog. Ponadto wykonasz na miejscu RTG pantomograficzne (panorama zębów) lub RTG zęba (rentgen zęba). W naszej klinice stworzyliśmy taki zespół dla wygody pacjentów. Nie muszą poszukiwać specjalistów w różnych gabinetach. Możliwość zespołowej oceny przypadku w ramach jednej placówki to duża zaleta zwiększająca bezpieczeństwo leczenia i komfort pacjenta.

Umów się na konsultację!