Mycie zębów nie wystarcza. Poradź się bezpłatnie specjalisty.
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Co robić oprócz szczotkowania, aby mieć zdrowe zęby?

dobry stomatolog łódź, klinika stomatologiczna łódź, higiena jamy ustnej, płyny do płukania ust, jak dbać o zęby, czym płukać zęby, czym myć zęby, wybór nici dentystycznych
Krwawienie dziąseł można powstrzymać.

Każdy wie, że zęby należy szczotkować i choć uczymy się tego od dziecka to często zaniedbujemy tę czynność.

 

Zęby powinno się myć minimum dwa razy dziennie, zakładając stosowanie w ciągu dnia bezcukrowych gum do żucia neutralizujących kwasowy odczyn śliny po posiłku. To właśnie kwasowość jest jednym z głównych czynników uszkadzających szkliwo.

 

Jamę ustną należy w ciągu dnia płukać wodą i pić znaczne jej ci ilości, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Czy szczotkowanie zębów wystarczy?

Niestety samo szczotkowanie nie jest wystarczające dla zapewnienia odpowiedniej higieny jamy ustnej. W zakres zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej wchodzi ponadto nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Okresowo zwłaszcza u osób palących i pijących dużo kawy i herbaty należy również usunąć kamień nazębny (skaling) oraz piaskowanie. Zabiegi można uzupełnić o fluoryzację, która zapobiega powstawaniu próchnicy i przeciwdziała nadwrażliwości.

Jakie preparaty stosować?

Do utrzymania poprawnej higieny jamy ustnej zalecane są profesjonalne pasty oraz płyny. Regularne ich stosowanie przynosi znaczną poprawę. Preparaty sprzedawane w "powszechnym obiegu" również poprawiają higienę, jednak nie w takim stopniu jak preparaty profesjonalne dostępne tylko w aptekach i gabinetach stomatologicznych. Dlatego podejmując już wysiłek utrzymania poprawnej higieny jamy ustnej, stosowanie profesjonalnych preparatów nie jest koniecznością, ale głosem rozsądku. Zaleca się ponadto zaprzestanie palenia i płukanie jamy ustnej po kawie, herbacie czy słodkich  lub kwaśnych napojach. Dobrym uzupełnieniem mogą być bezcukrowe gumy do żucia, które oczyszczają zęby między posiłkami.

Dlaczego niektóre preparaty są dostępne tylko w aptekach i gabinetach stomatologicznych?

Wynika to z ich składu i właściwości chemicznych. Nie są one dopuszczone do obrotu ogólnego z dla bezpieczeństwa pacjentów. Niektóre z nich są przeciwwskazane u osób z chorobami nerek, inne można stosować dopiero od 12 r.ż., jeszcze inne od 18. Każdy profesjonalny preparat posiada informację o tym kto może go stosować, a kto nie. Umieszczenie takich preparatów na półce w markecie stwarzałby ryzyko dla zdrowia pacjentów. Dobry stomatolog dobierze odpowiedni preparat dla Ciebie.

Gdzie kupić profesjonalne artykuły?

Szczoteczki i nici dentystyczne można nabyć zarówno w markecie jak i aptece. W marketach jest sporo tanich szczoteczek i nici dentystycznych dobrej jakości (niekoniecznie renomowanych firm). Pozostałe artykuły są do nabycia w dobrych gabinetach dentystycznych, które cenią czas pacjenta zapewniając możliwość kupienia profesjonalnych preparatów w atrakcyjnych cenach.

 

Aby uzyskać informacje o tym jaki preparat będzie dla Ciebie najlepszy zapraszamy na bezpłatną konsultację bo lepiej zapobiegać niż leczyć.