Co kryje woda smakowa?
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Wody smakowe a zdrowie!

Klinika stomatologiczna ATJ o wodach smakowych i słodkich napojach.

Miej świadomość co pijesz!

Woda umożliwia usuwanie z organizmu produktów ubocznych przemiany materii, transport składników odżywczych do komórek, wchłanianie substancji pokarmowych. Dlatego w codziennej diecie musimy w swojej codziennej należy dostarczać jej odpowiednie ilości. Wody smakowe, mają tyle samo wspólnego z naturalną wodą mineralną czy źródlaną co popularne napoje dużych koncernów- czyli zupełnie nic!

Konserwanty, aromaty, cukier, i... puste kalorie!

wybielanie zębów, stomatolog łódź, licówki łódź, dobry stomatolog łódź, dentysta łódź, skaling łódź, piaskowanie łódź, klinika stomatologiczna, doświadczony dentysta łódź, implanty łódź
Woda smakowa to tak na prawdę napój słodzony. Stomatolog sprawdzi czy potrzebujesz leczenia lub dodatkowych zabiegów jak skaling, piaskowanie. Jeśli zęby uległy przebarwieniu można zastosować wybielanie zębów lub licówki.

Nie ma znaczenia czy cukier czy syrop glukozo-fruktozowy! Dostarczają podobną ilość kalorii, tak samo niekorzystnie wpływają na rozwój próchnicy, otyłości, cukrzycy  typu II.

Wody smakowe zawierają mnóstwo dodatków, substancje słodzące (cukier lub syrop glukozo-fruktozowy), konserwanty, substancje przeciwutleniające i aromaty sztuczne, identyczne z naturalnymi (nadal sztuczne) lub rzadziej naturalne. Butelka 1,5 l wody smakowej dostarcza aż 240 kalorii, czyli  około 12 łyżeczek cukru. Regularne spożywanie wody słodzonej może prowadzić do rozwoju próchnicy, nadwagi i cukrzycy typu II tak samo, jak nadmierne spożywanie słodyczy czy dosładzanych napojów gazowanych. Wody smakowe powinny być traktowane w diecie tak samo jak inne smakowe napoje bezalkoholowe. Innym, powszechnie stosowanym dodatkiem w wodzie smakowej jest kwas cytrynowy (E330), który stosuje się w celu regulacji kwasowości. Wydłuża on okres przydatności do spożycia produktów poprzez hamowanie rozwoju bakterii. Nadmierne zakwaszenie organizmu może zaburzać wchłanianie wapnia, jednak w dawce w jakiej znajdziemy go w napojach bezalkoholowych oraz wodzie smakowej uznany nie jest szkodliwy.

W wodach smakowych znajduje się także benzoesan sodu- E211. Jego nadmierne spożycie prowadzi do zatrzymania wody w organizmie i powstawania obrzęków. Stosowany jest w wielu słodkich napojach, aby zatrzymać rozwój bakterii. E211 wpływa drażniąco na błonę śluzową żołądka zaburzając prawidłową czynność przewodu pokarmowego. Może też powodować objawy alergii, a  w połączeniu z witaminą C, tworzy rakotwórczy benzen.

Wzbogacenie wody smakowej o witaminy, najczęściej z grupy B i kwas foliowy pomaga uzupełnić  ich podaż w diecie. Pomimo obecności różnych witamin w niektórych wodach smakowych, należy  pić je dla smaku i nie celem nawodnienia. Do tego najlepsza jest woda średniomineralizowana. Można dodać do niej wyciśnięty sok.

Wody smakowe a zdrowe zęby. Co na to stomatolog?

Nadmierne spożycie cukrów oraz zakwaszenie organizmu prowadzą do rozwoju próchnicy i chemicznego rozpuszczania szkliwa. Dlatego duże spożycie wody smakowej powinno być kompensowane płukaniem ust zwykłą wodą, stosowaniem bezcukrowych gum do żucia i przede wszystkim częstszym myciem zębów pastami z fluorem. Spożywając słodzone napoje należy szczególnie uważać na zęby i zgłaszać się na wizyty kontrolne najrzadziej co 6 miesięcy, na bieżąco leczyć ubytki i próchnicę. W razie konieczności przeprowadzić skaling, piaskowanie, fluoryzację lub w przypadku trwałych przebarwień wybielanie zębów. Wybielanie zębów może przywrócić naturalny kolor zębów lub nawet go poprawić. Jest to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który powinien być prowadzony pod kontrolą doświadczonego dentysty. W przypadku bardzo zniszczonych zębów może być niezbędny protetyk. Jednym z rozwiązań są licówki. Dobry stomatolog wykona niezbędne zabiegi. Pamiętaj, że dobre kliniki stomatologiczne udzielają bezpłatnych konsultacji niezależnie od przyczyny- warto z nich skorzystać.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ!

 

Dobry Stomatolog dla całej rodziny w ATJ! Od stomatologii dziecięcej po implanty zębów...