Tomografia Zębów, Tomografia Szczęki. Jak Powstaje?
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Tomografia Stomatologiczna. Jak powstaje i jak przebiega?

Tomografia Stomatologiczna w Klinice Stomatologicznej! Tomografia Zębów i nie tylko!

tomografia zębów łódź, tomografia szczęki łódź, tomografia zęba łódź, RTG 3D, zdjęcia pantomograficzne, panorama zębów, RTG zęba, klinika stomatologiczna, leczenie kanałowe pod mikroskopem, endodonta, implanty łód
Zdjęcia pantomograficzne to podstawa, ale tomografia szczęki podobnie jak tomografia zębów jest niezbędna do wszczepiania implantów, dla chirurga szczękowego i w leczeniu pod mikroskopem!

Tomografia komputerowa zębów wiązki stożkowej CBCT, określana również jako szczęki, tomografia zębów lub tomografia zęba to technika radiologiczna wykorzystująca tworzenie trójwymiarowych obrazów, które przynoszą znacznie więcej szczegółowych informacji medycznych w specjalistycznych procedurach lekarskich jak np. wszczepianie implantów, leczenie kanałowe pod mikroskopem (endodoncja mikroskopowa).


Tomografia zębów i tomografia szczęki ma coraz większe znaczenie w planowaniu leczenia i diagnostyce w stomatologii implantologicznej i innych zabiegach chirurgicznych, a także protetyce, endodocji czy ortodoncji. Tomografia stomatologiczna przynosi bardzo precyzyjne informacje przydatne w planowaniu leczenia kanałowego pod mikroskopem czy wszczepianiu implantów, ale jest też nieoceniona choćby w ocenie stanu kości i zębów po urazie. Coraz większa dostępność do tomografii stomatologicznej, która jest czymś więcej niż tylko tomografią zębów podnosi jakość leczenia. Dobra klinika stomatologiczna powinna dysponować tomografem komputerowym. Wykonanie tomografii szczęki czy tomografii zęba w tej samej placówce, w której będą np. wszczepiane implanty lub będzie prowadzone leczenie pourazowe, ortodontyczne daje nie tylko komfort pacjentowi, ale także zwiększa bezpieczeństwo poprzez możliwość omówienia z radiologiem warunków wykonania tomografii, czy powodów wystąpienia tzw. Artefaktów, które są zakłóceniami powstałymi podczas obrazowania, np. z powodu poruszenia się pacjenta.


Tomografia stomatologiczna to m.in. tomografia szczęki, tomografia zębów, ale także tomografia stawów skroniowo żuchwowych. Tomograf w czasie badania wykonuje ekspozycje uzyskując prawie 600-800 różnych dwuwymiarowych obrazów podobnie jak np. w RTG klatki piersiowej, które następnie podlegają komputerowemu opracowaniu tworząc ostatecznie obraz trójwymiarowy, czyli RTG 3D lub tomografia 3D. Nomenklatura jest często myląca ponieważ nie istnieje tomografia 2D, dlatego lekarz powinien ustalać cel badania używając jednoznacznej i zrozumiałej dla pacjenta nomenklatury.

Jak zatem powstaje obraz 3D?

Specjalistyczne programy komputerowe, które opracowują obrazy uzyskane podczas wykonania np. tomografii zębów wykorzystują w analizie różnice w tzw. densyjności na obrazach dwuwymiarowych, która odzwierciedla różnicę „gęstości” wiązki promieni RTG przed obiektem o po przeniknięciu go, co ma widać bezpośrednio w jasności lub zacienieniu na obrazie RTG. Każdy zapewne widział różnice w jasności organów na zdjęciach radiologicznych. Kolejnym poddanym analizie w tomografii zębów lub tomografii szczęki elementem jest kąt padania promieni rentgenowskich oraz inne parametry jak moc wiązki etc.  Głowica tomografu obraca się dookoła poddanego badaniu organu lub elementu np. implantu zębowego. Obraz tomografii powstaje zatem w wyniku skomplikowanej analizy matematycznej, a nie prostego nakładania na siebie obrazów dwuwymiarowych. Dlatego zarówno aparatura radiologiczna, jak i oprogramowanie i sprzęt komputerowy muszą być najwyższej jakości, bo tomografia szczęki, zębów czy tomografia zębów ma dawać maksymalne odwzorowanie prawdziwych warunków panujących wewnątrz naszego ciała. Pociąga to za sobą znaczne koszty, podobnie jak dodatkowe kwalifikacje personelu, co przekłada się na wyższą cenę badania niż w przypadku standardowego obrazowania RTG np. klatki piersiowej, gdzie analiza programu kończy się na pomiarze wiązki, która dotarła do sensora i przetworzeniu je na jeden obraz dwuwymiarowy w odróżnieniu od kilkuset obrazów dodatkowo przetwarzanych w tomografii stomatologicznej wykorzystywanej podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem, w ortodoncji czy do wszczepiania implantów. Dlatego podobnie jak nie można porównać złożoności badania tomografem do dwuwymiarowego RTG, podobnie nie można porównywać kosztów. Zaznaczyć należy, że dzięki większej dostępności, miniaturyzacji aparatury tomograficznej koszty badania ulegają obniżeniu. Dobra klinika stomatologiczna oferuje badanie tomograficzne w bardzo atrakcyjnych cenach. Najnowsze aparatu Kodak Carestream oferują najwyższą precyzję przy minimalnej dawce promieniowanie i maksymalnie ograniczonemu polu obrazowania. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. W zasadzie brak jest przeciwwskazań poza ciążą, choć coraz częściej powstają głosy ekspertów, że tak precyzyjne skupienie wiązki stożkowej i małe dawki promieniowania RTG nie powinny być przeciwwskazaniem do badania tomografii szczęki, tomografii zębów czy tomografii zęba w ciąży.

Pamiętaj, aby badanie wykonywać w bezpiecznych warunkach. Dobra klinika stomatologiczna zapewni ci najwyższej jakości aparaturę oraz zespół profesjonalistów czuwających nad przebiegiem badania i nad procesem tworzenia obrazów tomograficznych. Daje to maksymalne bezpieczeństwo i najwyższą wartość diagnostyczną.

Tomografia zębów i tomografia szczęki zobacz co potrafi i jak przebiega?

Jako jednostka specjalizująca się w RTG stomatologicznym zachęcamy, aby zarówno tomografia zęba, tomografia zębów, tomografia szczęki czy stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet zdjęcia panoramiczne zębów wykonywać tylko w renomowanych klinikach. Lepiej wykonać to raz a dobrze niż powtarzać badanie wielokrotnie. Na co dzień wykonujemy RTG zębów w tym zdjęcia pantomograficzne tzw. panoramę zębów, RTG zęba, tomografię szczęki i tomografię zębów oraz tomografię stawów skroniowo-żuchwowych i służymy naszym doświadczeniem każdemu Pacjentowi wymagającemu pomocy w zakresie leczenia w naszej Klinice Stomatologicznej.


Tomografia Stomatologiczna --> Zobacz

Oferta ATJ