Leczenie dzieci z fobią przed dentystą w Łodzi.
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Strach dziecka przed dentystą

Lęk przed obcymi ludźmi, pewnymi sytuacjami, zjawiskami przyrodniczymi stanowi naturalne zjawisko w rozwoju naszych pociech. Strach przed wizytami u dentysty występuje niezależnie od wieku, a jego źródło może być nieznane. Strach przed dentystą jest dość powszechnym zjawiskiem wśród dzieci, ale może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie jamy ustnej. Warto zrozumieć, dlaczego dzieci boją się dentysty i jak rodzice oraz specjaliści medyczni mogą pomóc im przezwyciężyć ten strach. Przyjrzyjmy się przyczynom strachu dziecka przed dentystą oraz skutecznym sposobom radzenia sobie z tym problemem.

Dlaczego dzieci boją się dentysty?

strach przed dentystą u dzieci
Strach przed wizytami u dentysty może mieć różne podłoże

Strach przed dentystą jest zrozumiałą reakcją u dzieci, zwłaszcza jeśli mają negatywne doświadczenia związane z wizytami u dentysty lub słyszą niepokojące historie od innych dzieci. Istnieją jednak również inne przyczyny tego strachu, które warto wziąć pod uwagę:

 • nieznane środowisko - dla wielu dzieci wizyta u dentysty oznacza wejście do nieznanego środowiska, w którym mogą być otoczone nieznanymi narzędziami i osobami w białych kitlach. To samo środowisko może być przerażające nawet dla dorosłych, a dla dzieci może to być jeszcze bardziej przytłaczające.
 • ból i dyskomfort - niektóre dzieci mogą obawiać się bólu lub dyskomfortu związanego z leczeniem dentystycznym. Mogą słyszeć od innych dzieci, że wizyta u dentysty jest bolesna, co dodatkowo wzmacnia ich strach.
 • brak kontroli - dla dzieci ważne jest poczucie kontroli nad sytuacją. W gabinecie dentystycznym muszą często poddać się badaniom i zabiegom, co może wydawać się im przerażające, ponieważ nie kontrolują sytuacji.
 • negatywne doświadczenia w przeszłości - jeśli dziecko miało negatywne doświadczenia związane z dentystą, na przykład bolesne wizyty lub niewłaściwe zachowanie personelu medycznego, może to pozostawić trwałe emocjonalne blizny i wzmocnić jego strach.
 • przejmowanie strachu od rodziców - dzieci często uczą się od swoich rodziców, jak reagować na różne sytuacje. Jeśli rodzic sam ma strach przed dentystą, może to być przenoszone na dziecko.

Skutki obaw przed wizytą u dentysty

Strach dziecka przed dentystą może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia dziecka. Oto niektóre z możliwych skutków tego strachu:

 • unikanie wizyt u dentysty:
  Dzieci, które boją się dentysty, mogą unikać regularnych wizyt kontrolnych, co prowadzi do zaniedbywania zdrowia jamy ustnej. To z kolei może prowadzić do poważnych problemów z zębami i dziąsłami.

 

 • rozwinięcie poważnych problemów dentystycznych
  Brak regularnych wizyt u dentysty może doprowadzić do rozwinięcia się poważnych problemów, takich jak próchnica, infekcje i choroby dziąseł. Leczenie tych problemów może być bardziej bolesne i kosztowne niż profilaktyka.

 

 • negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia
  Zdrowie jamy ustnej jest ściśle związane z ogólnym stanem zdrowia. Nieleczone choroby jamy ustnej mogą wpływać na zdolność dziecka do jedzenia, mówienia i ogólnego samopoczucia.

 

 • utrata zębów
  W skrajnych przypadkach, gdy problemy dentystyczne nie są leczone, może dojść do utraty zębów. To może wpływać na rozwijające się uzębienie dziecka i wymagać kosztownego leczenia ortodontycznego w przyszłości.
Strach przed dentystą może prowadzić do unikania wizyt a przez to do rozwinięcia się powaznych problemów z uzębieniem
Strach przed dentystą może prowadzić do unikania wizyt a przez to do rozwinięcia się powaznych problemów z uzębieniem

Jak pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed dentystą?

Teraz, gdy zrozumieliśmy przyczyny i skutki strachu dziecka przed dentystą, warto przyjrzeć się, jak można pomóc dziecku przezwyciężyć ten strach. Istnieje wiele skutecznych strategii, które rodzice i specjaliści medyczni mogą zastosować.

 

 1. Rozpocznij wizyty u dentysty od najmłodszych lat.
  Im wcześniej dziecko zostanie zapoznane z wizytami u dentysty, tym mniej prawdopodobne jest, że wykształci strach przed dentystą. Już od pierwszego roku życia można rozpocząć regularne wizyty kontrolne u dentysty.
 2. Wybierz odpowiedniego dentystę.
  Wybierz dentystę, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi i jest przyjazny oraz cierpliwy. Dzieci często czują się bardziej komfortowo, gdy spotykają się z dentystą, który jest przyjazny i potrafi nawiązać kontakt z nimi.
 3. Pozwól dziecku przyzwyczaić się do gabinetu dentystycznego.
  Zanim dziecko będzie poddawane badaniom czy zabiegom, pozwól mu zwiedzić gabinet dentystyczny i poznać go od środka. Daj mu możliwość spotkania z personelem medycznym i zadawania pytań.
 4. Pozwól dziecku kontrolować sytuację.
  W miarę możliwości pozwól dziecku kontrolować to, co się dzieje podczas wizyty u dentysty. Na przykład, pozwól mu wybrać ulubioną zabawkę lub książeczkę, którą może zabrać ze sobą na wizytę.
 5. Rozważ stosowanie technik relaksacyjnych.
  Techniki relaksacyjne, takie jak oddech głęboki czy wizualizacja, mogą pomóc dziecku uspokoić się przed wizytą u dentysty. Możesz uczyć dziecko tych technik i stosować je razem przed wizytą.
 6. Pozytywne wzmocnienia.
  Po wizycie u dentysty nagradzaj dziecko pozytywnym wzmocnieniem, na przykład ulubioną zabawką czy specjalnym deserem. To może pomóc dziecku związać wizyty u dentysty z pozytywnymi doświadczeniami.
 7. Edukacja.
  Wyjaśnij dziecku, dlaczego wizyty u dentysty są ważne dla jego zdrowia i dlaczego nie ma się czego bać. Możesz użyć prostego języka i ilustracji, aby dziecko lepiej zrozumiało, co się dzieje.
 8. Zaplanuj wizyty kontrolne regularnie.
  Regularne wizyty kontrolne u dentysty pomagają utrzymać zdrowie jamy ustnej dziecka i pozwalają unikać poważnych problemów. Zadbanie o regularność wizyt może pomóc w zmniejszeniu strachu dziecka.

Strach dziecka przed dentystą może być trudnym problemem, ale istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tym strachem. Rozpoczęcie wizyt u dentysty od najmłodszych lat, wybór odpowiedniego dentysty, pozwalanie dziecku kontrolować sytuację i stosowanie technik relaksacyjnych to tylko niektóre z możliwych strategii.

Czasem jest to droga dłuższa, ale nie obarczona żadnym ryzykiem i przede wszystkim nie potęgująca fobii, tym samym prowadząc do zmniejszenia lęku, aż do jego całkowitego ustąpienia. Aby tego dokonać skorzystaj z profesjonalnego poradnictwa. Istnieje wiele sposobów obniżania lęku przed dentystą, ale powinny być one prowadzone przez specjalistów w tej dziedzinie.
Warto inwestować czas i wysiłek w pomaganie dziecku przezwyciężyć ten strach, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla jego zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia. Dzięki odpowiedniej opiece i wsparciu, większość dzieci może nauczyć się radzić sobie z wizytami u dentysty bez strachu i stresu.

 

Klinika Somatologiczna ATJ

Dr n. med. Arkadiusz Jasek

Specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży