Nowe badania w ciąży od 2019 r.
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Nowe przepisy! Konsultacja stomatologiczna obowiązkowa dla kobiet w ciąży!

Stomatolog w ciąży! Tylko w dobrej klinice stomatologicznej masz pełen zakres leczenia w jednym miejscu

stomatolog łódź, klinika stomatologiczna, dobry stomatolog łódź, stomatologia dziecięca, tomografia zębów, rtg zębów łódź, zdjęcie panoramiczne, stomatologia w ciąży, leczenie zębów w ciąży,
Klinika stomatologiczna ATJ zapewnia bezpieczne leczenie kobiet w ciąży! Stomatolog jedynie w szcególnych sytuacjach wykonuje RTG zębów czy tomografię zębów.

Od 1 stycznia 2019 r. będą obowiązywać nowe wytyczne w opiece lekarskiej nad kobietami w ciąży. Zmianie ulegnie również zakres badań i konsultacji lekarskich, które każda ciężarna będzie musiała wykonać. Nowym obowiązkowym badaniem dla kobiet w ciąży będzie konsultacja stomatologiczna. Ma to swoje uzasadnienie w obliczu wyników badań, które podają, że nawet do 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową związane jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej.

Nowe wytyczne dokładnie określają zakres badań i konsultacji medycznych, które powinny być wykonywane w poszczególnych tygodniach ciąży. Według nowego rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie Dziennik Ustaw 11 września 2018 r. ) konsultacja stomatologiczna powinna być wykonana do 10. tygodnia ciąży.

W obliczu powyżej przytoczonych wyników badań naukowych, które podają, że niemal 20% przedwczesnych porodów i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową związane jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej warto zadbać o swoje zęby i jamę ustną znacznie wcześniej. Dobra klinika stomatologiczna dysponuje znieczuleniami bezpiecznymi dla kobiet w ciąży. Zabiegi stomatologiczne można bezpiecznie odbywać począwszy od II trymestru ciąży.

Obecnie stomatolog wszystkie zabiegi można prowadzić w sposób bezpieczny dla matki i dziecka. Nie stosuje się jednak badań radiologicznych chociaż istnieje wiele badań naukowych, które wskazują na duże bezpieczeństwo stomatologicznej diagnostyki radiologicznej jak rentgen zębów, zdjęcie panoramiczne zębów, czy tomografia zębów. Ma to prawdopodobnie związek z silną koncentracją wiązki promieni RTG, które w teorii nie przebiega przez dziecko. Mimo tego obecny standard pozwala na zastosowanie RTG w ciąży jedynie w szczególnych przypadkach, kiedy korzyści przewyższają ryzyko.

W Klinice Stomatologicznej ATJ dysponujemy zarówno doświadczeniem w leczeniu kobiet w ciąży, nowoczesnymi materiałami stomatologicznymi BPA free oraz bezpiecznymi znieczuleniami oraz nowoczesną aparaturą co w połączeniu z wysoką wiedzą naszych lekarzy zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.