Nadmiar owoców szkodzi.
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Nadmiar owoców może szkodzić! Zobacz których?

Zróżnicowana dieta i regularne posiłki bogate w błonnik to podstawy zdrowego żywienia. Bogatym jego źródłem są owoce i warzywa, które są nieodzownym elementem każdej diety. Powinny być spożywane codziennie, jednak oprócz ich prozdrowotnego waloru należy uwzględnić kilka innych elementów.

 

Czy owoce mogą niszczyć szkliwo?

 

Tak. Owoce (szczególnie kwaśne) spożywane w nadmiarze powodują przedłużone narażenie naszych zębów na kwasy zawarte w owocach co może prowadzić do erozji szkliwa! Jest to często nieodwracalny proces, któremu łatwo zapobiec. Po spożyciu owoców należy wypłukać usta, a następnie umyć zęby lub żuć bezcukrową gumę do żucia. Uwaga: Nie należy myć zębów pastą bez uprzedniego wypłukania jamy ustnej wodą. Kontakt kwasów z soku owocowego z zasadową pasta do zębów przyspiesza erozję szkliwa. Oczywiście jeśli nie czyni się tego notorycznie, ryzyko jest znikome i akceptowalne. Niniejsze informacje odnoszą się do osób, które nawykowo jedzą owoce. Można to czynić dalej, ale warto przy tym również pomyśleć o swoich zębach! Dobry stomatolog w czasie wizyty doradzi jak dbać o higienę jamy ustnej w szczególnych sytuacjach.

Klinika stomatologiczna łódź, stomatologia łódź, stomatolog łódź, protetyka łódź.''
Klinika stomatologiczna ATJ radzi! Jadaj jak najwięcej owoców w zamian za inne posiłki! Usta płucz wodą przed użyciem pasty do zębów!

Czy na diecie owocowej można przytyć?

Tak. Owoce stanowią bogate źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, które wchodzą w szlaki metaboliczne z pominięciem ważnego etapu bramkowego! Dlatego owoce w diecie powinny być wliczane w ogólną pulę spożywanych kalorii. Częstym błędem jest utrzymywanie zaleconej diety i dojadanie owoców z przeświadczeniem, że to "przecież tylko owoc". Duże ilości owoców to duże ilości kalorii, które na szczęście powiązane są z mnogością bardzo wartościowych składników odżywczych.

Ile powinno się jeść owoców?

Dużo! Ale w zamian za określony posiłek w ciągu dnia, a nie jako dodatkowy pokarm między posiłkami! Nie zapomnij także o płukaniu ust wodą, a następnie myciu zębów lub żuciu gum bezcukrowych! Wtedy owoce będą miały jedynie pozytywne walory dla twojego zdrowia!

Stomatologia ma wiele sposobów na naprawę wyglądu zniszczonych zębów: wybielanie zębówprotetyka, licówki. Dobra klinika stomatologiczna zawsze udostępnia bezpłatne konsultacje i plan leczenia.

 

Sprawdź!