Leczyć zęba czy usunąć?
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Leczyć zęby czy usunąć?

Zęby odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. To one pozwalają nam żuć pożywienie, wydobywać dźwięki podczas mówienia i stanowią ważny element estetyki naszego uśmiechu. W sytuacji, gdy ząb jest uszkodzony, zainfekowany lub sprawia ból, pojawia się pytanie: czy lepiej go leczyć, czy go usunąć i pozbyć się problemu? Wybór ten powinien być dokładnie przemyślany i oparty na analizie stanu zdrowia jamy ustnej oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Dlaczego warto ratować zęby?

dlaczego warto leczyć zęby?
Zęby warto leczyć.

Wielu pacjentów obawia się leczenia zębów, zwłaszcza gdy słyszą o bolesnym leczeniu kanałowym czy konieczności koronki. Jednak warto zrozumieć, że zęby spełniają wiele istotnych funkcji w naszej jamie ustnej i organizmie jako całości. Dlatego zdecydowanie warto ratować zęby w odpowiednich sytuacjach.

Zęby są niezbędne do prawidłowego żucia pożywienia. Usunięcie nawet jednego zęba może utrudnić proces trawienia i prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym. W przypadku braku zęba, sąsiednie zęby mogą zaczynać się przechylać lub przemieszczać, co prowadzi do zaburzeń zgryzu. To może powodować ból, dyskomfort i wymagać skomplikowanego leczenia ortodontycznego. Jeśli w przyszłości planowane jest wykonanie protezy uzupełniającej braki w uzębieniu, zachowanie jak największej liczby naturalnych zębów jest kluczowe. Protetyka będzie bardziej efektywna i komfortowa, gdy pozostaną zdrowe zęby, na których można ją opierać.
Zęby odgrywają istotną rolę w naszym wyglądzie. Utrata jednego lub kilku zębów może znacząco wpłynąć na nasz uśmiech i pewność siebie. Leczenie zębów może pomóc w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu. Usunięcie zęba może prowadzić ponadto do konieczności przeprowadzenia bardziej zaawansowanych procedur protetycznych, takich jak implanty czy mosty. Te procedury są często bardziej kosztowne i czasochłonne niż leczenie kanałowe.

Warto zauważyć, że nawet pozornie słabe zęby można ratować leczeniem kanałowym. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem dentystą, który dokładnie oceni stan zęba i pomoże podjąć właściwą decyzję.

Leczenie kanałowe - bezpieczne i skuteczne rozwiązanie

Leczenie kanałowe, mimo że budzi pewne obawy u pacjentów, jest bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem, które pozwala zachować ząb w jamie ustnej. W przypadku zęba z uszkodzoną lub zainfekowaną miazgą (rdzeniem zęba), leczenie kanałowe może być jedyną szansą na jego uratowanie.

Procedura leczenia kanałowego polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, oczyszczeniu kanałów korzeniowych, dezynfekcji i zapełnieniu ich specjalnym materiałem. W przypadku zębów tylnych, gdzie siły żucia są większe, może być konieczne wykonanie koronki, która wzmocni ząb i przywróci mu pełną funkcjonalność.

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane pod miejscowym znieczuleniem, więc pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Dzięki nowoczesnym technologiom i sprzętowi, takim jak mikroskop endodontyczny, endodonci są w stanie przeprowadzać procedury z najwyższą precyzją i skutecznością. W przypadkach szczególnie skomplikowanych lub delikatnych, endodonci często decydują się właśnie na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Jest to zaawansowana technika, która pozwala na jeszcze dokładniejsze przeprowadzenie zabiegu. Mikroskop endodontyczny umożliwia endodoncie powiększenie obrazu nawet kilkaset razy. Dzięki temu mogą dokładnie zobaczyć struktury wewnętrzne zęba, takie jak korzenie i kanały, co pozwala na precyzyjne oczyszczenie i wypełnienie tych obszarów. Zabieg ten jest również bezpieczny, ponieważ minimalizuje ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek.

 

Kwalifikacja zęba do leczenia lub ekstrakcji

Decyzja o leczeniu zęba lub jego ekstrakcji powinna być podjęta na podstawie dokładnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej.
Decyzja o leczeniu zęba lub jego ekstrakcji powinna być podjęta na podstawie dokładnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej.

Decyzja o leczeniu zęba lub jego ekstrakcji powinna być podjęta na podstawie dokładnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej. Endodonta, czyli specjalista ds. leczenia kanałowego, przeprowadza badanie kliniczne i zleca wykonanie zdjęcia zębowego RTG lub pantomograficznego (panoramy). Czasem może być również konieczne wykonanie tomografii zęba, aby dokładnie ocenić stan korzenia i zębów sąsiadujących.

Kwalifikacja zęba do leczenia lub ekstrakcji zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Stan zęba
  Endodonta ocenia, czy ząb jest uszkodzony, zainfekowany, czy może być uratowany leczeniem kanałowym. Uszkodzenia zęba mogą wynikać z próchnicy, złamania, czy też erozji.

 • Planowane leczenie
  Jeśli pacjent planuje przyszłe leczenie protetyczne, zachowanie zęba może być kluczowe. Leczenie kanałowe może przygotować ząb do przyjęcia protezy lub stanowić element kompleksowego leczenia protetycznego.

 • Położenie zęba
  Czasami zęby są umiejscowione w taki sposób, że ich usunięcie może ułatwić przyszłe leczenie lub inne procedury, takie jak leczenie ortodontyczne.

 • Stan ogólny pacjenta
  Zdrowie ogólne pacjenta także ma znaczenie. W niektórych przypadkach, na przykład gdy pacjent jest osłabiony lub ma problemy z układem odpornościowym, leczenie kanałowe może być bardziej ryzykowne, a usunięcie zęba może być bardziej wskazane.
Kiedy należy rozważyć ekstrakcję zęba?

Chirurgiczne usunięcie zęba, czyli ekstrakcja, jest ostatecznym rozwiązaniem, po które lekarze sięgają, gdy ząb jest nieodwracalnie uszkodzony lub zainfekowany, a jego leczenie nie przyniesie poprawy stanu zdrowia. Istnieją także inne sytuacje, w których ekstrakcja zęba może być zalecana. W przypadku, gdy próchnica jest bardzo zaawansowana i obejmuje duże obszary zęba, leczenie kanałowe może być nieskuteczne, a usunięcie zęba konieczne. Ząb może być złamany, a złamanie korzenia zęba lub jego części może uniemożliwić przeprowadzenie leczenia kanałowego, co skazuje ząb na ekstrakcję. Jeśli ząb jest źródłem ciągłych infekcji lub stanów zapalnych, może to stanowić zagrożenie dla ogólnego zdrowia pacjenta i w takim przypadku ekstrakcja może być również rozważana. W niektórych przypadkach natomiast, to lekarz ortodonta może zalecić usunięcie zęba jako część planu leczenia ortodontycznego. To może być konieczne, aby uzyskać odpowiednie miejsce dla pozostałych zębów i osiągnąć pożądany zgryz.

Decyzja o leczeniu zęba lub jego ekstrakcji powinna być oparta na dokładnej analizie stanu zdrowia jamy ustnej, potrzebach pacjenta oraz planowanym leczeniu w przyszłości. Zęby odgrywają kluczową rolę w naszym życiu codziennym i dlatego warto podejść do tego tematu bardzo poważnie.

Leczenie kanałowe jest bezpieczną i skuteczną metodą, która może uratować wiele zębów przed ekstrakcją. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak mikroskop endodontyczny, endodonci są w stanie przeprowadzać procedury z najwyższą precyzją. Ekstrakcja zęba jest konieczna tylko w przypadkach, gdy ząb jest nieodwracalnie uszkodzony lub istnieją inne medyczne powody, które uniemożliwiają leczenie kanałowe. Wybór między leczeniem a ekstrakcją zęba powinien być dokładnie przemyślany i oparty na konsultacji z doświadczonym specjalistą. Warto pamiętać, że zachowanie zdrowych zębów ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia i komfortu życia.

W każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące stanu zdrowia zęba, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem dentystą lub endodontą, który może dokładnie ocenić sytuację i pomóc podjąć właściwą decyzję. Lepiej skonsultować się dwa razy niż żałować pochopnej decyzji o usunięciu zęba. Dla wielu pacjentów piękny i zdrowy uśmiech jest bezcenny, dlatego warto inwestować w zachowanie i leczenie zębów, gdy tylko istnieje taka możliwość.