Nowoczesna stomatologia dziecięca Łódź
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Komórki macierzyste w zębach mlecznych!

Ząb mleczny dziecka może uratować życie! Komórki macierzyste w zębach mlecznych!

leczenie zębów mlecznych łódź, dobry stomatolog dziecięcy łódź, stomatologia łódź, stomatolog łódź, stomatologia dziecięca łódź, komórki macieżyste łódź, chirurg szczękowy łódź, chirurgia szcz
Komórki macierzyste uzyskane przy leczeniu zębów mlecznych to możliwości jakie przyniesie nowoczesna stomatologia!

Świat medycyny od kilkunastu lat jest żywo zainteresowany komórkami macierzystymi, których potencjał przekształcenia się w dowolny typ komórki (nabłonkową, mięśniową, nerwową itd.) rozbudził wielkie nadzieje na znalezienie lekarstwa doskonałego. Pierwsze skuteczne próby przeszczepienia komórek macierzystych dokonano w Hiszpanii kilka lat temu. Wszczepiono je do serca celem poprawy kurczliwości serca pacjenta po zawale.

Pobieranie komórek macierzystych płodu rodzi zarówno trudności techniczne jak i wiele pytań natury etycznej. Pobieranie ich ze szpiku kostnego może być bolesne i zniechęca pacjentów. Krew pępowinowa dostarcza komórek macierzystych jednak pobrać je można jedynie po narodzeniu się dziecka. Dlatego właśnie odkrycie komórek macierzystych w zębach stanowi swoistą rewolucję i rodzi wiele nadziei. Wartość terapeutyczna komórek pobranych z zęba nie odbiega od komórek macierzystych pobranych z innych organów.

Co wolimy w obliczu konieczności poważnego leczenia? Usunąć zęba u dobrego stomatologa czy poddać się biopsji szpiku?

Łatwa dostępność komórek macierzystych w zębach może spowodować, że dobra klinika stomatologiczna stanie się poważnymi partnerami w pozyskiwaniu cennego materiału ratującego życie. Autologiczna terapia regeneracyjna to przyszłość medycyny. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać już dziś, że za kilka lat komórki macierzyste pozyskane od dziecka podczas leczenia zębów mlecznych np. podczas usunięcia rozchwianego zęba mlecznego w profesjonalnej klinice stomatologicznej, dadzą szansę na uratowanie jego życia w przyszłości w obliczu poważnej choroby czy uszkodzenia rdzenia kręgowego. Stomatologia weżmie udział w leczeniu poważnych chorób.


American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD) opublikowało stanowisko dotyczące komórek macierzystych, które zawierały to stwierdzenie:

"Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej upatruje nadziei w powstającej dziedzinie medycyny regeneracyjnej i zachęca do śledzenia przez stomatologów w przyszłości literatury opartej na dowodach w celu edukowania rodziców na temat zbierania, przechowywania, wartości i wykorzystania komórek macierzystych pochodzących z zębów mlecznych pod względem autologicznych terapii regeneracyjnych ich dzieci."


Kiedy takie procedury będą możliwe? Trudno powiedzieć, ale jesteśmy na nie gotowi i otwarci na współpracę z różnymi specjalistami. Na świecie istnieją już ośrodki izolujące i zamrażające komórki macierzyste na życzenie pacjenta. Dlatego możliwe, że jesteśmy już bardzo blisko! Dobry stomatolog dziecięcy w naszej klinice stomatologicznej pobierający materiał do izolowania komórek macierzystych z zęba mlecznego to dopełnienie naszej misji w leczniu stomatologicznym dzieci. Stomatologia dziecięca to nasza pasja i chętnie będziemy służyć zdrowiu dzieci i szcześciu ich rodziców jak tylko bedzie to możliwe. W naszej ocenie niezbędny może okazać się zespół dentystów, w którego skład powinien wchodzić stomatolog dziecięcy, chirurg szczękowy i periodontolog. Niewątpliwą pomocą będzie możliwość szybkiego wykonania zdjęcia panoramicznego zębów lub RTG zęba.

Okazuje się, że ząb dziecka może być więcej wart niż przynosi wróżka... Już niedługo może być wart całego życia twojego dziecka!