Nadwrażliwość zębów. Przyczyny i leczenie.
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Higienizacja jamy ustnej. Klinika stomatologiczna ATJ w Gazecie Wyborczej.

Klinika Stomatologiczna ATJ –Stomatologia to więcej niż leczenie ubytków i próchnicy...

 

Rozmowa z właścicielem ATJ lek.dent. Agnieszką Toll-Jasek

Czy każda nadwrażliwość zębów wymaga leczenia?

nadwrażliwość zębów łódź, ból zębów łódź, implanty zębów łódź, stomatolog łódź, protetyka łódź, chirurgia szczękowa łódź, dentysta łódź, dobry protetyk łódź RTG pantomogra
Stomatolog w klinice stomatologicznej ATJ pomoże pozbyć się nadwrażliwości zębów. Kompleksowe podejście do Pacjenta od implantów i protetykę po stomatologię dziecięcą!

Ból w kontakcie z lodami, herbatą to stan w którym warto poradzić się specjalisty. Badanie lekarskie wyjaśni jakie postępowanie jest najwłaściwsze danej sytuacji. Niektóre preparaty na nadwrażliwość są przeciwwskazane dla pacjentów z chorobami nerek, innych nie można stosować u dzieci, dlatego bezpieczne leczenie nadwrażliwości powinno odbywać się pod kontrolą dobrego stomatologa.

 

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Jest kilka przyczyn: próchnica, zapalenia miazgi zęba, nieprawidłowo prowadzone zabiegi higieniczne, wybielanie domowymi sposobami, urazy zębów, bruksizm, kwaśna dieta, szybkie zmiany temperatury zęba, palenie papierosów, zabiegi dentystyczne.

 

Dlaczego boli?

 

Ból powstaje z powodu odsłonięcia zębiny i otwarcia jej kanalików. Może się pojawić też w reakcji na pokarmy słodkie czy kwaśne. Na działanie takich czynników najbardziej wrażliwe są policzkowe powierzchnie zębów w części przyszyjkowej oraz powierzchnie zębów, które uległy starciu. Dolegliwości często nasilają się we wczesnej dorosłości. Boleć mogą wszystkie zęby lub pojedynczy ząb.

A jak nasz styl życia może wpływać na nadwrażliwość zębów?

Najczęstszą przyczyną są niewłaściwe prowadzone zabiegi higieniczne wykonywane samodzielnie. Najczęściej dotyczy to szczoteczek do zębów o zbyt twardych włóknach. Może dojść do uszkodzenia szyjek zębowych, a to prowadzi do odsłonięcia zębiny. Kwaśna dieta bogata w cytrusy i inne kwaśne pokarmy może powodować rozpuszczanie szkliwa, ponadto nadmierne stosowanie past z substancjami ścieralnymi (zwłaszcza tzw. "wybielających") oraz preparatów wybielających bez kontroli lekarza może również wywoływać nadwrażliwość. Zęby z próchnicą czy zapaleniem miazgi powinno się leczyć  zachowawczo, a występująca czasem po leczeniu nadwrażliwość jest przejściowa.

Mam nadwrażliwe zęby, co robić?

Przede wszystkim należy skonsultować się ze stomatologiem. Pomoże on zmienić nawyki mogące wywołujące nadwrażliwość. Należy unikać stosowania szczoteczek o zbyt twardym włóknie. Nie wykonujmy nagłych poziomych ruchów szczoteczką- prowadzi to do odsłonięcia szyjek zębowych. W penm zakresie pomaga stosowanie past do zębów z dużą zawartością fluoru. Aminofluorek w nich zawarty zamyka kanaliki zębiny i zmniejsza nadwrażliwość. Nie szczotkujmy zębów zaraz po kwaśnych pokarmach i napojach. Kontakt kwasów pokarmowych z zasadową pastą przyspiesza erozję szkliwa. Dlatego należy najpierw wypłukać usta wodą. Stosujmy tylko profesjonalne preparaty (pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej), kupisz je jedynie w aptekach lub dobrych klinikach stomatologicznych. Należy pamiętać również o nitkowaniu zębów. Zapobiega ono stanom zapalnym i odsłanianiu szyjek zębowych w trudno dostępnych miejscach.

Dobra klinika somatologiczna zaoferuje ponadtofluoryzację preparatami o wysokim stężeniu fluoru. U większości osób przynosi to szybkie i trwałe zniesienie bólu. Fluor obliteruje i zamyka zewnętrzne ujścia kanalików zębinowych. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i polega na precyzyjnej aplikacji preparatu, dlatego ważne aby wykonał go dobry stomatolog. Profesjonalne kliniki stomatologiczne udzielają bezpłatnych konsultacji, warto z nich skorzystać w różnych sytuacjach bo stomatologia to więcej niż leczenie ubytków i próchnicy.

Umów się na bezpłatną konsultację!

 

Dobry Stomatolog dla całej rodziny w ATJ! Od stomatologii dziecięcej po implanty zębów...