Choroby przyzębia a choroba Alzheimera - Nowe Fakty!
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Choroby przyzębia a choroba Alzheimera - Nowe fakty!

Periodontolog i Nowe Wyzwania w Stomatologii!

Kompleksowa opieka medyczna nabiera nowego znaczenia…

periodontolog, dobry periodontolog, periodontologia, choroby dziąseł, choroby przyzębia,tomografia zębów, tomografia szczęki, endodonta, chirurg szczękowy, klinika stomatologiczna'''''
Periodontolog w Klinice Stomatologicznej zajmuje się specjalistycznym leczeniem chorób dziąseł i przyzębia. Wspiera go tomografia zębów, implanty, endodnta, chirurg.

Periodontolog to specjalista, który zajmuje się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej od parodontozy po diagnozowanie nowotworów w jamie ustnej. Wiele chorób może wywoływać zmiany chorobowe, którymi zajmuje się periodontolog, np. choroby układowe jak toczeń, ale najnowsze badania donoszą również, że choroby periodontologiczne mogą mieć poważne konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a nawet wpływać na poważne choroby neurologiczne.

Wyniki serii badań naukowych opublikowanych w Science Advances wykazały, że przewlekły stan zapalny przyzębia o podłożu infekcji bakterią Porphyromonas gingivalis prowadzi do kolonizacji tkanki nerwowej ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu przez te bakterie. Zwiększa to produkcję czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby Alzheimera i dodatkowo niszczy substancje i czynniki ochronne odpowiedzialne za prawidłowe działanie neuronów. Oznacza to, że wytworzona granica między lekarzami a stomatologami po raz kolejny okazuje się nieuzasadniona i sztuczna.

Nasz komentarz do powyższych doniesień:

Udowodniono zależność chorób przyzębia z obecnością czynników promujących rozwój choroby Alzheimera, ale nie oznacza to, że za chorobę Alzheimera odpowiada jedynie stan zapalny dziąseł! Jest to jeden z czynników, który może to wywołać. Być może w przyszłości analiza dotycząca przewlekłego stanu zapalnego np. jelit przyniesie podobne dane. Czas pokaże. Nie należy jednak bagatelizować zaprezentowanych wyników, a wręcz przeciwnie uznać je za możliwe i zadbać o siebie i swoje dziąsła. W tym zakresie służymy pomocą i specjalistyczną wiedzą! Nasz periodontolog pomoże.

Choroby przyzębia - najczęstsze objawy!

  • nieprzyjemny zapach z ust

  • krwawienie dziąseł

  • pieczenie lub ból dziąseł i języka

  • zmiany koloru błony śluzowej

  • rozchwianie zębów aż do ich utraty

Periodontolog Jako Członek Multidyscyplinarnego Zespołu

Periodontologia choć to mało znana i często niedoceniania dziedzina medycyny jest bardzo ważną specjalizacją stomatologiczną, co dodatkowo podkreślają najnowsze wyniki badań naukowych przytoczone powyżej. Szeroki zakres chorób, które mogą objawiać się w postaci zmian na błonach śluzowych lub dotyczyć przyzębia powoduje, że dobry periodontolog to niezastąpiony członek wielospecjalistycznego zespołu diagnostycznego.

Periodontolog radzi co zrobić, aby uniknąć chorób przyzębia i jamy ustnej.

Najbardziej podstawowym elementem dbania o zęby jest nie tylko ich regularne szczotkowanie, ale także regularne spożywanie posiłków zwłaszcza z twardymi pokarmami oraz regularne picie wody. Zapobiega to nadmiernemu odkładaniu się płytki nazębnej i usuwa bakterie z jamy ustnej. Ponadto periodontolog przypomina o nitkowaniu zębów, ale należy to robić delikatnie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i powstania nowego stanu zapalnego. Zaleca się także płukanie jamy ustnej profesjonalnymi płynami oraz żucie gum bezcukrowych między posiłkami. Dobry periodontolog zaleci także zabiegi lekarskie z częstotliwością dostosowaną do stanu uzębienia. Wśród nich najczęściej stosuje się skaling i piaskowanie, które ze względów estetycznych można uzupełnić o polerowanie i fluoryzację. Periodontolog wykonuje często kiretaż - zabieg służący spłyceniu kieszonek dziąsłowych, które są powodem dolegliwości bólowych, a nawet utraty zęba. Periodontolog może wykonać ten zabieg przy jednym lub wielu zębach jednocześnie zależnie od potrzeby. Ponadto może wykonać dodatkowo jeden z wielu zabiegów specjalistycznych, które wymagają profesjonalnego przygotowania i wiedzy periodontologicznej.

Skąd periodontolog wie co się dzieje pod dziąsłem?

Dobry periodontolog oprócz szczegółowego badania jamy ustnej może zlecić dodatkowe badania np. RTG zębów lub badania laboratoryjne czy histopatologiczne. Jest to specjalistyczny proces diagnostyczny w kierunku chorób układowych czy nowotworowych. Dobra klinika stomatologiczna dysponuje odpowiednią aparaturą RTG taką jak rentgen zębów, RTG zęba, RTG pantomograficzne czyli panorama zębów, tomografia zębów czy tomografia szczęki. Ponadto zapewnia dostęp do wielu specjalistów w jednym miejscu bez konieczności poszukiwania ich. Zależnie od potrzeby proces diagnostyczny może uzupełnić endodontachirurg szczękowy czy implantolog jeśli planowane będą implanty zębów.


W klinice stomatologicznej ATJ pracują zaufani specjaliści, których doświadczenie poparte jest wiedzą zdobytą w czasie szkolenia specjalistycznego w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz licznych dodatkowych szkleniach specjalistycznych.

 

Peridontolog w ATJ

Umów Wizytę!

Oferta ATJ

 

Klinika stomatologiczna: Periodontolog i wiele więcej - od stomatologii dziecięcej po implanty oraz RTG zębów i tomografia zębów!