Porady dotyczące nadwrażliwości zębów | ATJ Stomatologia
Nowoczesne centrum, doświadczeni specjaliści.
« Wróć...

Ból zębów w reakcji na zimne lub ciepłe pokarmy. Jak wyleczyć?

Ból w kontakcie z zimnymi lub gorącymi produktami może być dość uciążliwym doświadczeniem dla wielu osób. Jest to częsty problem, który może mieć różne przyczyny i objawy. Wrażliwość zębów może być wynikiem odsłonięcia zębiny i otwarcia kanalików, a także reakcji na pokarmy o różnych smakach i konsystencjach, takie jak słodkie lub kwaśne. Wrażliwość ta często dotyka powierzchnie policzkowe zębów w okolicy przyszyjkowej oraz starte powierzchnie zębów. Jest to problem, który może nasilać się w okresie wczesnej dorosłości i dotyczyć zarówno wszystkich zębów, jak i pojedynczego zęba.

Dlaczego występuje ból?

leczenie nadwrażliwości zębów łódź, ból zęba łódź, dobry stomatolog łódź, ból zęba na zimne, ból zęba na ciepłe, klinika stomatologiczna łódź''
Wyleczenie nadwrażliwości zębów jest możliwe.

Ból związany z nadwrażliwością zębów może być wynikiem różnych czynników, które wpływają na delikatne struktury zęba. Istnieje szereg procesów patologicznych i czynników środowiskowych, które mogą prowadzić do odczuwania dyskomfortu i bólu związanego z wrażliwością zębów. Główne przyczyny tego problemu obejmują zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, wpływające na struktury zęba oraz okoliczne tkanki. Zrozumienie tych przyczyn jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zarządzania nadwrażliwością zębów.

 

 

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn wrażliwości zębów:

Odsłonięcie zębiny: Uszkodzenie szkliwa zęba może prowadzić do odsłonięcia zębiny, co z kolei może zwiększyć wrażliwość zębów na bodźce zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury czy różne rodzaje pokarmów.

Zapalenie miazgi zęba: Proces zapalny miazgi zęba może być przyczyną bólu związanego z nadwrażliwością. Stan ten może być wynikiem zaawansowanej próchnicy, urazów zębów lub innych stanów chorobowych.

Próchnica: Zaawansowana próchnica może prowadzić do erozji szkliwa i uszkodzenia struktury zęba, co z kolei może zwiększyć wrażliwość zębów na różne bodźce.

Urazy zębów: Urazy, takie jak złamania czy ubytki, mogą spowodować odsłonięcie zębiny i prowadzić do wzmożonej wrażliwości zębów na bodźce zewnętrzne.

Zgrzytanie zębami (bruksizm): Bruksizm może prowadzić do erozji szkliwa i odsłonięcia zębiny, co może zwiększyć wrażliwość zębów na bodźce zewnętrzne.

Zakwaszona dieta: Spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów może prowadzić do chemicznego osłabienia szkliwa, co z kolei może zwiększyć wrażliwość zębów.

Nagłe zmiany temperatury zęba: Nagłe zmiany temperatury, na przykład picie gorących lub zimnych napojów, mogą wywołać ból u osób z nadwrażliwymi zębami.

Palenie papierosów: Palenie papierosów może negatywnie wpływać na stan zdrowia jamy ustnej, w tym na wrażliwość zębów.

Nieprawidłowo prowadzone zabiegi higieniczne: Agresywne szczotkowanie zębów lub stosowanie twardych szczoteczek może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia zębiny.

Wybielanie domowymi sposobami: Nadmierne stosowanie środków wybielających bez nadzoru lekarza może prowadzić do nadwrażliwości zębów.

Mam nadwrażliwe zęby, co robić?

Nadwrażliwość zębów może być uciążliwym problemem, ale istnieją różne strategie zarządzania nią, które mogą przynieść ulgę pacjentom. Warto skonsultować się ze stomatologiem, który może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn nadwrażliwości oraz wprowadzeniu zmian w nawykach, które mogą przyczynić się do zmniejszenia jej nasilenia. Poniżej przedstawione są praktyczne wskazówki oraz metody leczenia, które mogą być skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z wrażliwością zębów.

Konsultacja ze stomatologiem

Przede wszystkim, jeśli masz problem z nadwrażliwością zębów, ważne jest, aby skonsultować się ze stomatologiem. Profesjonalny dentysta może przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej, zidentyfikować przyczyny nadwrażliwości oraz zalecić odpowiednie metody leczenia i zarządzania tym problemem.

Zmiana nawyków higienicznych
Zmiana nawyków higienicznych może przynieść ulgę przy nadwrażliwości zębowej
Zmiana nawyków higienicznych może przynieść ulgę przy nadwrażliwości zębowej

Podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej istnieje kilka ważnych nawyków, które warto zmienić lub dostosować w celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów:

 • Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów
  Unikaj stosowania szczoteczek o twardych włoskach, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia szyjek zębowych. Zaleca się używanie miękkich lub średnio twardych szczoteczek, które są delikatniejsze dla zębów i dziąseł.

 • Technika szczotkowania
  Unikaj agresywnych, poziomych ruchów szczoteczką, które mogą prowadzić do mechanicznego odsłonięcia szyjek zębowych. Zamiast tego, stosuj delikatne ruchy pionowe, które są bardziej łagodne dla szkliwa.

 • Stosowanie pasty z fluorem
  Wybieraj pasty do zębów z dodatkiem fluoru, ponieważ fluor może pomóc w wzmocnieniu szkliwa i zmniejszeniu nadwrażliwości zębów. Aminofluorek, zawarty w niektórych pastach, może pomóc w zamykaniu kanalików zębiny, co również zmniejsza nadwrażliwość.

 • Unikanie szczotkowania po spożyciu kwaśnych pokarmów
  Po spożyciu kwaśnych pokarmów i napojów, poczekaj co najmniej 30 minut przed szczotkowaniem zębów, ponieważ kwaśne substancje mogą osłabić szkliwo, a natychmiastowe szczotkowanie może zwiększyć ryzyko mechanicznego uszkodzenia.

  Regularne nitkowanie: Regularne nitkowanie zębów jest kluczowe dla utrzymania zdrowej jamy ustnej i może również pomóc w zapobieganiu odsłanianiu szyjek zębowych w trudno dostępnych miejscach.
Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

W niektórych przypadkach, gdy nadwrażliwość zębów jest szczególnie uciążliwa lub nie reaguje na zmiany w nawykach higienicznych, konieczne może być zastosowanie profesjonalnych zabiegów stomatologicznych. Kilka popularnych metod obejmuje:

 • Fluoryzacja preparatami o wysokim stężeniu fluoru - to skuteczna metoda leczenia nadwrażliwości zębów, która polega na aplikacji preparatów zawierających wysokie stężenie fluoru na powierzchnię zębów. Fluor działa na szkliwo, wzmacniając je i zmniejszając wrażliwość.

 • Zabiegi zamykania kanalików zębiny - w przypadkach bardziej zaawansowanej nadwrażliwości zębów, stomatolog może zastosować specjalne procedury mające na celu zamknięcie otwartych kanalików zębiny, co również pomaga w zmniejszeniu wrażliwości.

Nadwrażliwość zębów może być uciążliwym problemem, ale istnieje wiele skutecznych metod leczenia i zarządzania nią. Warto skonsultować się ze stomatologiem, który może pomóc zidentyfikować przyczyny nadwrażliwości i zalecić odpowiednie kroki w celu jej łagodzenia. Zmiana nawyków higienicznych, stosowanie odpowiednich past do zębów, regularne nitkowanie oraz profesjonalne zabiegi stomatologiczne, takie jak fluoryzacja czy zamykanie kanalików zębiny, mogą przynieść ulgę pacjentom i pomóc w poprawie komfortu jamy ustnej.