Leczyć zęba czy usunąć?
« Przejdź do bloga

Leczenie kanałowe nie zawsze jest możliwe. Są też inne powody, dla których chirurg szczękowy decyduje się na usunięcie zęba!

leczenie kanałowe, endodonta, leczenie pod mikroskopem, endodoncja mikroskopowa, tomografia komputerowa, chirurg szczękowy'''

Endodonta i chirurg szczękowy wspólnie podejmują decyzję o dalszym leczeniu kanałowym pod mikroskopem lu usunięciu zęba. W szczególnych przypadkach pomocna jest tomografia komputerowa.

Leczeniu powinny być poddane wszystkie zęby, które w ocenie lekarza są lub będą przydatne w utrzymaniu prawidłowych warunków anatomicznych dla pozostałej części zgryzu, a ponadto zęby, na których w przyszłości planowane jest wykonanie protetyki uzupełniającej już istniejące braki w uzębieniu i oczywiście wszystkie inne celem utrzymania ładnego uśmiechu. Oznacza to, że każdy ząb spełniający swoją fizjologiczną funkcję w jamie ustnej warto ratować. Nawet  pozornie bardzo "słabe" zęby można ratować leczeniem kanałowym, a na pewno warto skonsultować. Lepiej skonsultować dwa razy niż żałować. W niektórych przypadkach endodonta decyduje się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, ponieważ endodoncja mikroskopowa cechuje się najwyższą precyzją i bezpieczeństwem. Pochopne usunięcie zęba może w przyszłości pociągać za sobą dużo większe koszta i trudności podczas leczenia protetycznego, niż leczenie kanałowe. Do chirurgicznego usunięcia kwalifikują się zęby, które uległy nieodwracalnemu zniszczeniu i dalsze leczenie ich nie przyniesie poprawy stanu zdrowia, a może grozić powikłaniami. Do usunięcia kwalifikowane są też czasem zęby nie objęte procesem chorobowym , ale usunięcie ich przyniesie więcej korzyści niż ich pozostawienie zwłaszcza w kontekście planowania leczenia. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku leczenia ortodontycznego, kiedy usunięcie zęba daje miejsce na modyfikację pozostałej części uzębienia.

Dlatego kwalifikacja zęba do leczenia lub ekstrakcji musi odbywać się w oparciu o badanie lekarskie. Endodonta zleca wykonanie zdjęcia zębowego RTG lub pantomograficznego (panoramy) aby ocenić stan korzenia i zębów sąsiadujących. Czasem konieczne jest wykonanie tomografii zęba. Planowanie leczenia to skomplikowany proces i nie należy podejmować pochopnych decyzji o usunięciu danego zęba bo można to zrobić tylko raz...

Leczenie kanałowe jest w pełni bezpieczne wbrew narastającemu ruchowi przeciwników tego leczenia. Wyczerpujący komentarz w tej sprawie znajdziesz tutaj.