Nadwrażliwość zębów. Przyczyny i leczenie.
« Przejdź do bloga

Klinika Stomatologiczna ATJ –Stomatologia to więcej niż leczenie ubytków i próchnicy...

nadwrażliwość zębów łódź, ból zębów łódź, implanty zębów łódź, stomatolog łódź, protetyka łódź, chirurgia szczękowa łódź, dentysta łódź, dobry protetyk łódź RTG pantomogra

Stomatolog w klinice stomatologicznej ATJ pomoże pozbyć się nadwrażliwości zębów. Kompleksowe podejście do Pacjenta od implantów i protetykę po stomatologię dziecięcą!

Rozmowa z właścicielem ATJ lek.dent. Agnieszką Toll-Jasek

Czy każda nadwrażliwość zębów wymaga leczenia?

Ból w kontakcie z lodami, herbatą to stan w którym warto poradzić się specjalisty. Badanie lekarskie wyjaśni jakie postępowanie jest najwłaściwsze danej sytuacji. Niektóre preparaty na nadwrażliwość są przeciwwskazane dla pacjentów z chorobami nerek, innych nie można stosować u dzieci, dlatego bezpieczne leczenie nadwrażliwości powinno odbywać się pod kontrolą dobrego stomatologa.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Jest kilka przyczyn: próchnica, zapalenia miazgi zęba, nieprawidłowo prowadzone zabiegi higieniczne, wybielanie domowymi sposobami, urazy zębów, bruksizm, kwaśna dieta, szybkie zmiany temperatury zęba, palenie papierosów, zabiegi dentystyczne.

Dlaczego boli?                                                                                            

Ból powstaje z powodu odsłonięcia zębiny i otwarcia jej kanalików. Może się pojawić też w reakcji na pokarmy słodkie czy kwaśne. Na działanie takich czynników najbardziej wrażliwe są policzkowe powierzchnie zębów w części przyszyjkowej oraz powierzchnie zębów, które uległy starciu. Dolegliwości często nasilają się we wczesnej dorosłości. Boleć mogą wszystkie zęby lub pojedynczy ząb.

A jak nasz styl życia może wpływać na nadwrażliwość zębów?

Najczęstszą przyczyną są niewłaściwe prowadzone zabiegi higieniczne wykonywane samodzielnie. Najczęściej dotyczy to szczoteczek do zębów o zbyt twardych włóknach. Może dojść do uszkodzenia szyjek zębowych, a to prowadzi do odsłonięcia zębiny. Kwaśna dieta bogata w cytrusy i inne kwaśne pokarmy może powodować rozpuszczanie szkliwa, ponadto nadmierne stosowanie past z substancjami ścieralnymi (zwłaszcza tzw. "wybielających") oraz preparatów wybielających bez kontroli lekarza może również wywoływać nadwrażliwość. Zęby z próchnicą czy zapaleniem miazgi powinno się leczyć leczyć zachowawczo, a występująca czasem po leczeniu nadwrażliwość jest przejściowa.


Mam nadwrażliwe zęby, co robić?

Przede wszystkim należy skonsultować się ze stomatologiem. Pomoże on zmienić nawyki mogące wywołujące nadwrażliwość. Należy unikać stosowania szczoteczek o zbyt twardym włóknie. Nie wykonujmy nagłych poziomych ruchów szczoteczką- prowadzi to do odsłonięcia szyjek zębowych. W penm zakresie pomaga stosowanie past do zębów z dużą zawartością fluoru. Aminofluorek w nich zawarty zamyka kanaliki zębiny i zmniejsza nadwrażliwość. Nie szczotkujmy zębów zaraz po kwaśnych pokarmach i napojach. Kontakt kwasów pokarmowych z zasadową pastą przyspiesza erozję szkliwa. Dlatego należy najpierw wypłukać usta wodą. Stosujmy tylko profesjonalne preparaty (pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej), kupisz je jedynie w aptekach lub dobrych klinikach stomatologicznych. Należy pamiętać również o nitkowaniu zębów. Zapobiega ono stanom zapalnym i odsłanianiu szyjek zębowych w trudno dostępnych miejscach.

Dobra klinika somatologiczna zaoferuje ponadtofluoryzację preparatami o wysokim stężeniu fluoru. U większości osób przynosi to szybkie i trwałe zniesienie bólu. Fluor obliteruje i zamyka zewnętrzne ujścia kanalików zębinowych. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i polega na precyzyjnej aplikacji preparatu, dlatego ważne aby wykonał go dobry stomatolog. Profesjonalne kliniki stomatologiczne udzielają bezpłatnych konsultacji, warto z nich skorzystać w różnych sytuacjach bo stomatologia to więcej niż leczenie ubytków i próchnicy.


Umów się na bezpłatną konsultację!

Dobry Stomatolog dla całej rodziny w ATJ! Od stomatologii dziecięcej po implanty zębów...

Implanty, protetyka, endodoncja pod mikroskopem, chirurgia szczękowa, periodontologia i RTG pantomograficzne i RTG zębów dla każdego na wyciągnięcie ręki!